Numer identyfikacyjny pojazdu, często nazywany numerem nadwozia lub numerem VIN (z ang. Vehicle Identification Number) to unikatowy ciąg 17 znaków (cyfr i liter) pozwalający na dokładną identyfikację konkretnego pojazdu. W większości pojazdów znajdziemy go w co najmniej 2 miejscach (stały element nadwozia, tabliczka znamionowa, podszybie).
Każdy numer VIN zawiera bardzo dużą liczbę informacji dotyczących Twojego samochodu.
Możemy znaleźć w jego treści informacje takie jak:
a) oznaczenia producenta pojazdu (trzy pierwsze znaki, tzw. międzynarodowy kod producenta), np. WV1 lub WVW dla koncernu VW; WBA dla BMW czy WBD dla Mercedes-Benz,
b) dane techniczne, wyposażenie lub rodzaj silnika zaszyte są w kolejnych 6 znakach numer nadwozia, czyli VDS (Vehicle Descriptor Section),
c) data produkcji/miejsce produkcji, te dane znajdziemy w kolejnych 8 znakach określanych jako VIS (Vehicle Identifier Section).
Przedstawione powyżej informacje niestety nie zawsze mają zastosowanie. Niektórzy producenci stosują swoje praktyki umieszczania informacji zaszytych w numerze nadwozia.
Kiedy potrzebujemy numeru nadwozia? Jest on niezbędny w przypadku szkody komunikacyjnej dla Twojego ubezpieczyciela, aby mógł on prawidłowo zidentyfikować pojazd i przygotować kalkulację kosztów naprawy. Potrzebuje go również Twój mechanik, by prawidłowo zamówić części i materiały eksploatacyjne.
Jest on niezbędny także dla Nas! Pozwoli nam na przygotowanie kalkulacji kosztów naprawy, wyceny wartości lub oceny stanu technicznego pojazdu.
Gdzie znajduje się numer VIN pojazdu?
1. Dokumenty (dowód rejestracyjny, polisa OC, książka serwisowa)
Jednym z najłatwiejszych miejsc do znalezienia numeru VIN jest dokumentacja, której na co dzień używamy w trakcie podróżowania naszym pojazdem. W dowodzie rejestracyjnym numer znajdziemy na pierwszej stronie, pod numerem rejestracyjnym w komórce E.
Z racji, że numer VIN jest cechą charakterystyczną dla każdego pojazdu, ubezpieczyciel na jego podstawie określa wysokość składki naszej polisy OC/AC, co oznacza, że znajdziemy go również w dokumentacji ubezpieczeniowej.
Książka serwisowa to w wielu markach kompendium wiedzy o naszym pojeździe, często scalona z instrukcją obsługi lub danymi technicznymi. W zależności od marki numer nadwozia znajdziemy tutaj na pierwszej lub ostatniej stronie.
2. Tabliczka znamionowa
Najczęściej tabliczka znamionowa z naniesionym numerem nadwozia znajduje się z prawej strony pojazdu, bocznym słupku B (tym w połowie pojazdu). Niektóre marki posiadają tabliczki w nietypowych miejscach! Niektóre modele Audi tabliczkę znamionową posiadają na prawym kielichu, pod pokrywą silnika; Renault/Dacia na słupku A, w miejscu gdzie znajdują się zawiasy od drzwi pasażera; Volvo na słupku B, w miejscu na pozór typowym, ale tabliczka widoczna jest z tylnego rzędu siedzeń.
Źródło: https://pojazd.info
3. Stały element nadwozia
Najważniejszym miejscem, w którym znajdziemy naniesiony numer nadwozia jest stały element karoserii. Tak jak tabliczkę znamionową można uszkodzić lub zgubić, tak numer VIN znajdujący się na stałym elemencie nadwozia to miejsce pewne. Możliwa lokalizacja takiego numeru jest bardzo zróżnicowana. Podłoga bagażnika, pod przednim fotelem pasażera, na podłoże w przestrzeni na nogi pasażera, na elementach konstrukcyjnych w komorze silnika i wiele innych. Warto rzucić okiem na grafikę znajdującą się powyżej.
Pojazdy zza oceanu posiadają taki numer naniesiony na dedykowanym polu za szybą czołową, z lewej strony – tutaj próżno szukać tego numeru nabitego na inne nieodejmowalne elementy nadwozia.
Zawsze kupując używany pojazd sprawdźmy zgodność numeru nadwozia z dokumentacją!
Podsumowanie
Znalezienie numeru VIN jest kluczowe zarówno dla właściciela pojazdu, jak i innych osób, które mają z nim (pojazdem) do czynienia: począwszy od mechanika, likwidatora z Towarzystwa Ubezpieczeniowego, aż po Rzeczoznawcę Samochodowego, który dokonuje oględzin Twojego samochodu.